ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ОНОМАСТИЧНИХ СТУДІЙ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ МІКРОТОПОНІМІКОНУ В УКРАЇНІ ТА ЄВРОПІ

Автор(и)

  • О. ЛУЖЕЦЬКА Західноукраїнський національний університет Автор

DOI:

https://doi.org/10.31891/2415-7929-2021-21-50

Ключові слова:

мікротопонім, пропріатив, онім, метод, спосіб, прийом, класифікація власних найменувань мікрооб'єктів

Анотація

У статті розглянуто теоретико-методологічне підґрунтя у сфері пропріальних студій та класифікації мікротопонімії з урахуванням її лексико-семантичної та структурно-словотвірної специфіки у працях українських та зарубіжних мовознавців.

Для різноспектрового аналізу ономастикону, а саме мікротопонікону, сучасні лінгвісти використовують практично усі актуальні методи та додаткові прийоми. Як відомо, не існує чіткої диференціації між прийомом та методом, методом і напрямком тощо, адже будь-який науково-технічний чи науковий прийом може поступово виокре­митися у метод. Погоджуємося з українським вченим Ю. Карпенком, що методика, метод і прийом взаємопов’язані, оскільки метод складається з прийомів, а методологія – з методів.

Виокремлено відповідні способи і прийоми, особливо ефективні для пропріальних досліджень, зокрема:  мовну атрибуцію та інвентаризацію зафіксованих онімних одиниць; текстологічний аналіз; генетичний і диферен­ційний аналізи;  етимологічний аналіз;  реконструкцію оніма та його варіантів; струк­турно-словотвірний аналіз; формантний аналіз тощо.

Встановлено, що в українських та зарубіжних ономастичних розвідках мікротопонімікон прийнято аналізувати  у межах двох традиційних  категорій з подальшою їх градацією та з урахуванням певних екстра- та інтралінгвальних факторів. Крім цього, висвітлено особливості теоретико-методологічних засад  ономастичних досліджень в Україні, Білорусії,  Болгарії, Польщі, Англії, Німеччині тощо.

Загалом засвідчені найменування на позначення локальних об’єктів містять значущу інформацію про географічне становище обстежуваного регіону, етносвідомість його мешканців та сприяють подальшому всебічному вивченню пропріальної системи.

Завантаження

Опубліковано

27.05.2021

Як цитувати

ЛУЖЕЦЬКА, О. (2021). ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ОНОМАСТИЧНИХ СТУДІЙ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ МІКРОТОПОНІМІКОНУ В УКРАЇНІ ТА ЄВРОПІ. Current Issues of Linguistics and Translation Studies, 21(2), 104-109. https://doi.org/10.31891/2415-7929-2021-21-50