ЛІНГВОСТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЗМІСТУ ІДІОМАТИЧНОГ ОПРОСТОРУ АНГЛОМОВНИХ ХУДОЖНІХ ТЕКСТІВ НА ВІЙСЬКОВУ ТЕМАТИКУ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2415-7929-2023-27-38Ключові слова:
фразеологічна одиниця, лексико-семантичне поле, вибірка, художній текст, методи математичної статистикиАнотація
У статті автор проводить лінгвостатистичний аналіз ідіоматичного простору англомовних текстів на військову тематику та експериментальну перевірку лінгвальних особливостей функціонування фразеологізмів. В ході дослідження автором було використано низку дослідницьких методів та виявлено морфологічні, синтаксичні та лексико-семантичні особливості фразеологізмів, які вживаються в англомовних текстах на військову тематику. Для отримання достовірних результатів щодо морфології, семантики та структури фразеологічних одиниць було відібрано 1670 фразеологізмів з дотриманням усіх вимог щодо формування вибірки із застосуванням методів математичної статистики. Результати оброблення вибірки дозволили виявити низку закономірностей щодо ідіоматичного простору англомовних художніх текстів на військову тематику, зокрема найчастіше серед фразеологізмів зустрічаються дієслівні, що більше ніж у три рази перевищує кількість субстантивних, у вісім разів – кількість ад’єктивних та більше ніж удесятеро перевищує кількість адвербіальних фразем. Автор пояснює таке співвідношення з описом активних військових дій у досліджуваних творах, тому саме дієслівні фразеологізми переважають у текстах.
Окрім того, автором виокремлено лексико-семантичні поля, зокрема лексико-семантичне поле дії, ознаки, предметності, часу, почуттів та емоцій та обставини. На підставі розподілу фразеологізмів між лексико-семантичними полями та аналізу наповнення кожного поля автор стверджує, що найбільше накопичення відбувається: дієслівних фразеологічних одиниць у лексико-семантичному полі «дія»; субстантивних – у лексико-семантичному полі «предметність»; ад’єктивних – у лексико-семантичному полі «ознака»; адвербіальних – у лексико-семантичному полі «обставина»; вигуки, прислів’я, приказки – у лексико-семантичному полі «емоції та почуття».
Автор доводить, що існує зв’язок між наповненням класів фразеологізмів за морфологічною ознакою та наповненням виокремлених лексико-семантичних полів ідіоматичного простору художніх текстів на військову тематику.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. БАСАРАБА (Автор)
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.