ГАРТИ: НАЦІОНАЛЬНІ ТРАДИЦІЇ, ВІДОБРАЖЕННЯ В ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ, ПСИХОІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2415-7929-2025-33-3Ключові слова:
адаптація, механізми захисту організму, психоісторичний контекст валеологіїАнотація
Драматичні й трагічні події новітньої епохи, в яких Україна стала центральною (йдеться про розв’язання сусідньою державою-інтервентом воєнних дій на території України), активна громадянська позиція освіченої народної більшості призвели до того, що Україна змінює вектор розвитку, відновлюючи свою європейську історію та відстоюючи європейські цінності, поглиблюючи культурний європейський контекст, що був здавна фальшований інтервентом, відтак – фундаментуючись як демократична, європейська держава.
Унікальний історичний шанс, державотворчий реванш, як то кваліфікують науковці, пов’язаний зі змінами в усіх царинах, на які автоматично впливає історично-культурна площина. Тобто пріоритетом у кожній галузі стає національний контекст кожного явища, його європейськість (відповідність європейським цінностям), гуманістична доцільність і толерантна адекватність, що не зведуться до безпринципного примиренства та втрати свобод. Національний гарт і звитязтва, сформовані в конкретних традиціях, зокрема, і в мистецьких, часто з супутніми ритуальністю й обрядовістю, виросли до культурного коду й культу, переломлені покрізь призму мистецького, зокрема, літературного досвіду.
Гарт і звитязтва в Україні відобразили своєрідний світоглядний конфлікт (наразі – між агресором-інтервентом і Україною), що є історичним, перебігав у кілька етапів, не є фіналізованим і впливає на сфери життєдіяльності європейців, оскільки Україна є частиною європейського культурного простору. Зокрема, йдеться про вплив гарту та звитяг на традиції осмислення повноцінності буття, збереження здоров’я, підтримання активного способу життя, що повнокровно відображено в художній літературі України різних часів.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Ірина ЗЕЛЕНЕНЬКА, Вікторія ТКАЧЕНКО (Автор)

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.