ПСИХОЛІНГВІСТИЧНИЙ АСПЕКТ ДОСЛІДЖЕННЯ НЕОЛОГІЇ Т. ШЕВЧЕНКА (НА ПРИКЛАДІ НЕОЛЕКСЕМИ КОЗАЧИЗНА)
DOI:
https://doi.org/10.31891/2415-7929-2023-29-4Ключові слова:
авторський лексичний новотвір, асоціація, асоціативне поле, вільний асоціативний експеримент, інновація, неологія, слово-стимул, рекреаціяАнотація
У статті проаналізовано результати вільного асоціативного експерименту як одного з ефективних способів дослідження мовної особистості письменника. Схарактеризовано реакції реципієнтів на слово-стимул козачизна за вербальними зв’язками. Ураховано різні аспекти зв’язку між стимулом і реакцією: граматичний (парадигматичні, синтагматичні, словотвірні), смисловий (тематичні, ремінісцентні та реакції-персоналії) та формально-фонетичний типи. З’ясовано специфіку сприйняття мовцем значення інновації поза художнім контекстом, зроблено висновок, що поет запропонував інновацію з метою не лише актуалізації значення слова козачизна, суголосного загальновживаному слову козаччина, але й викликати в адресата естетичні відчуття й асоціації, пов’язані з історико-культурним контекстом. Реакції інформантів дають змогу чіткіше окреслити лексикон сучасного українця, особливості сприймання ним образного Шевченкового слова.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Валентина МЕДВЕДЬ (Автор)
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.